Środowisko NodeJS
Kurs przygotowany jest z myślą o użytkownikach systemów Unixowych oraz Windows. Większość poleceń wykonywanych będzie w powłoce, dlatego zaleca się, by czytelnik znał podstawy obsługi odpowiedniej powłoki, zaś użytkownicy Windows używali powłoki bash (np. git-bash.exe)
Pierwszym krokiem powinno być upewnieni się, że w naszym systemie znajduje się środowisko NodeJS. Jeżeli nie, odpowiednie paczki można pobrać ze strony nodejs.org lub zainstalować za pomocą managera odpowiedniego dla naszegosystemu.
W następnej kolejności, upewnijmy się, że dysponujemy odpowiednimi wersjami node oraz npm. Najnowsze wersje nie są wymagane, ale na pewno pomagają.
Upewnijmy się więc, że node posiadamy w wersji minimum 7.x, a npm 5.x. Aby uaktualnić npm wystarczy najczęściej wydać
polecenie npm install -g npm
λ node --version
v7.10.0
λ npm --version
5.4.1
Edytor kodu
React nie posiada dedykowanego środowiska IDE (istnieje co prawda projekt Nuclide dedykowany dla React Native) więc wybór edytora pozostaje preferencją developera. Ze swojej strony polecam świetny i darmowy edytor Visual Studio Code lub Atom - głównie ze względu na bogate środowisko dodatków i rozszerzeń. Warto upewnić się, że wybrany przez nas edytor posiada wsparcie dla podświetlania nowej składni ES6 oraz JSX.
Folder projektu
Może wydawać się to oczywiste, jednak wybierając lokację naszego projektu powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach, które pozwolą nam uniknąć problemów:
- nazwa folderu nie powinna zawierać spacji ani znaków specjalnych
- nazwa folderu nie powinna pokrywać się z nazwami modułów, które będziemy dodawać do projektu
- na systemach Windows, pamiętaj, by ścieżka folderu nie była zbyt długa - npm potrafi generować głęboką strukturę, a starsze wersje Windowsa posiadają ograniczenie co do długości ścieżki